Drukuj

Pierwszym modelem z tej linii spektrometrów mas był Q-Exactive, który szybko zdobył uznanie naukowców na całym świecie. Po nim nastąpił dynamiczny rozwój tej rodziny aparatów. W chwili obecnej w ofercie znajdują się 4 modele, które dzięki odpowiedniemu zoptymalizowaniu indywidualnych parametrów pokrywają szeroki zakres aplikacji: od oznaczeń ilościowych i screeningu znanych/nieznanych substancji w próbkach środowiskowych, klinicznych czy toksykologicznych przez analizy metabolomiczne do złożonych eksperymentów proteomicznych i lipidomicznych.

 

Konstrukcja wszystkich instrumentów Q-Exactive jest zbliżona:

Q-Exactive Focus

Q-Exactive Focus ma szansę stać się złotym standardem w laboratoriach środowiskowych, żywnościowych, farmaceutycznych, klinicznych czy toksy­ko­lo­gi­cznych. Rozdzielczość rzędu 70 000, prosta obsługa i niska cena powoduje, że jest on ciekawą alternatywą dla dotychczasowych użytkowników spektrometrów mas typu TOF czy potrójnych kwadrupoli. Doskonale sprawdza się w rutynowych oznaczeniach ilościowych i jakościowych (screening substancji nieznanych). Czułością dorównuje potrójnym kwadrupolom natomiast jakością widm masowych przewyższa TOFy dając wgląd w skład pierwiastkowy analizowanych substancji.

Q-Exactive / Q-Exactive Plus

Q-Exactive to standardowy model, od którego wyewoluowały pozostałe spektrometry z tej linii. Rozdzielczość 140 000 pozwala wykorzystać ten aparat w szeroko pojętej omice, np. proteomice, metabolomice czy lipidomice.

W wersji Plus spektrometr może być rozbudowany o rozdzielczość 280 000 i opcję Protein Mode zwiększającą czułość przy analizie tzw. „intact proteins”.